TERMIN: 16.05 – 21.05.2020

ZAKWATEROWANIE : Hotele ***

WYŻYWIENIE : śniadania i obiadokolacje

TRANSPORT : autobus turystyczny

1 Dzień ; .4.00 – wyjazd z Puław Hala MOSiR,

Przejazd przez Polskę, Słowację i Węgry do SERBII

- przyjazd do Hotelu w NOVYM SADZIE ,zakwaterowanie i jak przystało na Serbów - powitanie ; obiadokolacja z oprawą muzyczną.

- nocleg

 

2 Dzień ; Śniadanie

Trasa ; NOVY SAD - PTROVARADIN - SREMSKI KARLOVCI - FRUSKA GORA – BELGRAD

NOVY SAD - główne miasto w Wojwodinie. Lokalny ośrodek administracyjny i gospodarczy.Jedno z najważniejszych centrów kulturowych Serbii oraz drugi po Belgradzie ośrodek akademicki kraju. Nowy Sad jest kojarzony z austrowęgierską architekturą, wielokulturowością i wielonarodowością, festiwalami teatralnymi i dużymi wydarzeniami muzycznymi znanymi w całej Europie.

w programie; Plac Wolności, Ratusz, Banovina - monumentalny budynek Parlamentu Wojwodiny; spacer deptakiem - ulica Dunavska, oraz Zmaj Jovina.

TWIERDZA PETROVARADIN - zaczątki twierdzy związane są z cywilizacją rzymską i bizantyjską. Rzymianie wybudowali tu twierdzę pod nazwą Cusum, którą następnie przejęło Bizancjum i nazwało Petrikon. Obecny swój wygląd twierdza zawdzięcza Austrii, która, na miejscu wcześniejszych średniowiecznych umocnień, wybudowała twierdzę w celu obrony przed Imperium Tureckim. Petrovaradin często jest nazywany Giblartarem na Dunaju. Petrovaradinska twierdza jest zabytkiem kultury.

SREMSKI KARLOVCI - położone nad Dunajem, blisko od Nowego Sadu. Historyczne i zabytkowe miasto, do najważniejszych zabytków należą: Cerkiew Soborowa św. Mikołaja, budynek Patriarchatu, Karłowickie Gimnazjum oraz Karłowickie Stefaneum (Instytut narodu serbskiego i diaspory). Sremski Karlovci znajdowały się w obrębie Austro-Węgier do 1918 r. i z monarchią wiąże się okres największego rozwoju miasta. To właśnie tutaj, w 1699 roku został podpisany pokój pomiędzy państwami Świętej Ligi a Imperium Osmańskim – tzw. Pokój w Karłowicach.

Winiarnie w Sremski Karlovci - idealne dla tych, którzy kochają degustację wina w autentycznej atmosferze. To małe miasteczko jest najbardziej znane z wysokiej jakości wina, które trafiają na cały świat na jedne z najlepszych kart wina i cieszą się międzynarodowym uznaniem, a historycznie był głównym produktem dla handlu do innych krajów , głównie królewskich rodzin, dworów i nic dziwnego, że trafiły do ekskluzywnego Titanica!

FRUSKA GÓRA - pasmo górskie znajdujące się między Sawą a Dunajem, z najwyższym szczytem Crveni Čot (539 m n.p.m.). Fruńka Gora słynie ze znakomitych win, ale największą atrakcją jest sieć klasztorów prawosławnych – monastyrów . Klasztor Krušedol - jeden z najważniejszych monasterów, nie tylko w parku narodowym Fruńka Gora, ale w całej Serbii, nazywany czasem serbskim Panteonem,

ze względu na sporą liczbę historycznych postaci, które są tu pochowane. Powstał w początkach XVI w., Przeżył sporo w czasie turcekiego najazdu, panowania i odwrotu.

Zakwaterowanie w hotelu i obiadokolacja z muzyką na żywo !!!

- nocleg…

3 Dzień ; Śniadanie

Trasa ; BELGRAD - ČAČAK - POŽEGA

BELGRAD - Zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezentacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... Pobyt w Belgradzie kończy się wizytą w Muzeum Rewolucji, z bogatą wystawą historycznych treści i miejscem, w którym został pochowany Josip Broz Tito.

ČAČAK ; Ovčarsko-Kablarskiej Klisuri - Parku Naturalnego, słynącego z reliktów flory i fauny oraz średniowiecznych klasztorów położonych wzdłuż zachodniej Morawy- zwany „serbską górą Athos”.. - dzięki cudownemu przepływowi dziewiczej zachodniej Morawy, gęstej zieleni, która zdobi góry Ovčar i Kablar, z leczniczymi źródłami i klasztorami rozproszonymi na zboczach dziewiczej przyrody. Wąwóz Ovčar - Kablar jest jednym z najpiękniejszych obszarów Serbii, których wystawna przyroda urzeka i koi duchowość. Zwiedzanie klasztoru Nikolje.

POŽEGA - miasto i w okręgu zlatiborskim, siedziba gminy – przyjazd do hotelu,obiadokolacja i spokojny nocleg

 

4 Dzień ; Śniadanie

TRASA ;

POŽEGA-MOKRA GORA-ZLATIBOR- POŽEGA

MOKRA GORA ; to wieś położona w mieście Uņice w południowo-zachodniej Serbii. Leży na północnych zboczach góry Zlatibor . Stała się popularnym centrum turystycznym z wyjątkowymi atrakcjami, po przebudowie kolei wąskotorowej ,która jest wyjątkowa na świecie. Jej trasa widziana z nieba wygląda jak cyfra osiem.

MECAVNIK ; Przejazd do drewnianego miasta Mećavnik, tradycyjnej wsi słynnej dzięki Akademii Filmowej, która została założona przez sławnego reżysera Emira Kusturice. Krótki pokaz filmu i spacer po skansenie, miejscu festiwali filmowych oraz wystaw artystycznych.

Przejażdżka - Šarganskom osmicom (Ósemka Szargańska) – zabytkowa kolej wąskotorowa w regionie Zlatibor w Serbii. Kolejowe przewozy turystyczne odbywają się na linii Mokra Góra – Ńargan Vitasi wąskotorową koleją, trasą prowadzącą pięknymi zboczami kanionu,przez 22 tunele,pięć mostów i pokonującą różnicę poziomów około 300 metrów na długości około 16 km.

DRINA RIVER ; kanion rzeki Driny, o wyjątkowej dzikiej i nieokiełznanej przyrodzie, jest uważany za skarb narodowy. Najpiękniejszy i największy kanion w swoim biegu Drina wygrawerowała od Zepy do Klotijevaca, o długości 24 km. Po kanionie Kolorado w Ameryce i kanionie Tara w Czarnogórze, kanion rzeki Drina jest trzecim najgłębszym kanionem na świecie. W dolnym biegu rzeki Driny, pomiędzy Zvijezdą a Tarą, przechodzi przez najgłębszą część kanionu, a niektóre szczyty wznoszą się na wysokość ponad 1000 m. Ta zapierająca dech w piersiach sceneria jest również siedliskiem wielu dzikich zwierząt, ptaków i ryb. Na odległych wzgórzach słychać nawet nocą wycie wilków. Rejs po rzece z poczęstunkiem.

Powrót do hotelu uroczysta obiadokolacja z muzyką

 

5 Dzień ; Śniadanie

TRASA ; POŽEGA – TOPOLA - SUBOTICA

TOPOLA - Jazda z POŅEGI przez wspaniały widokowo obszar Ńumadije do Topola – ważnego miejsce w historii Serbii .To kolebka królewskiej dynastii Karadjordjević. Na początku 19. wieku było to centrum serbskiego państwa walczacego o wyzwolenie spod panowania tureckiego.Zobaczymy Cerkiew Św. Jerzego – królewskie mauzoleum dynastii Karadziordziewiciów (Karađorđević) na wzgórzu Oplenac.

Jednak jeszcze dużo wcześniej, w czasach rzymskich, cała okolica była znana z dobrego wina. W 15. wieku podróżnicy odwiedzający ten region, w swoich zapisach, wspominają o uprawach winorośli istniejących na pobliskich zboczach wzgórz Oplenac, Kosmaj i Rudnik. Odpowiedni klimat, skład gleby i konfiguracja terenu sprzyjają hodowli autochtonicznych odmian winogron; ZAPRASZAMY NA DEGUSTACJĘ

Przyjazd do SUBOTICY ; Serbska Subotica, duchy Gaudiego i… Titanica.Gaudi nigdy Suboticy nie widział, tak jak i Titanic. Ale to 100-tysięczne miasto w północnej Serbii, drugie co do wielkości w Wojwodinie, może się kojarzyć i z jednym, i z drugim. Nade wszystko warto je odwiedzić dla zielonego, zabytkowego centrum.Spacer po mieście: Ratusz z poczatku XX wieku, Synagoga, Centrum historyczne miasta, kościół prawosławny.

Przyjazd do hotelu ,obiadokolacja z muzyką na pożegnanie SERBII

 

6 Dzień ; Śniadanie, wyjazd w drogę powrotna do Polski

przewidywany powrót ok.24,00,zakończenie wycieczki

CENA/* dla członków SITPChem – 1 000,00 PLN

               dla sympatyków 1 350,00 PLN

 

CENA OBEJMUJE :

- zakwaterowanie(5 noclegów) w hotelach min***, pokoje 2 osobowe z pełnym węzłem san,

- wyżywienie ( 5 x śniadań i 5 x obiadokolacje ) od obiadokolacji 1 dnia do śniadania 6 dnia,

w tym ; degustacja wina w Sremski Karlovaci i Topola oraz obiadokolacja z muzyką w Novym Sadzie, Belgradzie ,Pżedze i Suboticy i posiłkiem na rejsie po kanionie Driny,

- przejazd autobusem na całej trasie wycieczki,

- Bilety wstępu ;

Twierdza Petrovaradin i Sremski Karlovici,

Klasztor Kruńedol – Fruska Gora,

Muzeum Rewolucji – Belgrad,

Klasztor Nikolje - ČAČAK

Drvengard Kustoricy – Mokra Gora,

Przejażdżka - Ńarganskom osmicom,

Rejs - DRINA RIVER

Cerkiew Św. Jerzego – na wzgórzu Oplenac,

- opiekę Pilota biura i przewodnika przez cały czas trwania wycieczki,

- ubezpieczenie NNW i KL poza granicami kraju,

CENA NIE OBEJMUJE :

- płatnych imprez fakultatywnych organizowanych przez Hotel lub na życzenie uczestników.

- dopłata za pokój jednoosobowy

- opłaty za robienie zdjęć w zwiedzanych obiektach,

- posiłków na trasie przejazdu do i z Serbii ,koszt ok. 28,00 PLN/obiad.

Członkowie Wspierający